İk’da iletişim

İnsan kaynakları sistemleri neden başarılı ve sürdürülebilir olma noktasında bu derece önemlidir kurumsal yapılar için diye sorarsak başarılı süreçlerin temel özelliklerine baktığımız zaman işlerin özünde ve merkez noktasında iletişimin olduğunu rahatlıkla görebiliriz. İnsanların yaptıkları işi ne derece iyi yaptıklarıyla birlikte ne denli iyi sundukları ve anlattıkları da o işin yapılma aşamasında ki süreç kadar hassas ve özverili bir yaklaşım gerektirir. 

Şirket içerisinde yaşanan çoğu sorunun nedeni iletişim kaynaklıdır. İnsanlar anlatmak istedikleri düşünce ve fikirlere doğru kelime ve ifadelerle hakim olmadıkları zaman iletişimde yaşanan kopukluk ve bu eksikliğin getirdiği yanlış anlaşılmalar hem bireysel hem birimsel bazda tüm iletişimi olumsuz etkilemekte ve bununla birlikte iş akışlarındaki performanslarda da ciddi düşüşler yaşanabilmektedir. 

Dolayısıyla tüm başarılı çalışmaların en önemli ilk şartlarından biri olan sağlıklı ve verimli bir iletişim ağı geliştirmek konusunda insan kaynakları dengeleyici, öğretici ve çözüm odaklı yaklaşımlar ile hem bireylerin hem de kurumun performansını en üst düzeyde tutmak ve güncel stratejiler geliştirerek düzenli çalışmalar yapmak zorundadır. 

Dönemsel sorunların yanısıra bireylerin sözlü ifade yeteneği konusunda sahip oldukları düşük performansın kariyer planlama programı doğrultusunda ilgili eğitimlerle arttırılması ve belirli aralıklarla performans değerlendirme sistemi kapsamında takip edilerek kurumun iletişim diline adapte edilmesi gerekir.

Çünkü her bir kurumun kendine ait bir iletişim dili ve bu iletişim dilinin sahip olduğu ifadeler sözlüğü mevcuttur. 

Bu sözlük çalışması kurum içerisinde görev yapan personelin eğitimi, kültür düzeyi, sosyal yapısı yaş aralığı ve ilgi alanlarıyla birlikte kurum kültürünü oluşturan diğer olguların sentezine paralel olarak insan kaynakları tarafından hazırlanması gereken hassas bir çalışmadır. Kritik bir yol gösterici olan bu iletişim çalışması hem yeni istihdam edilen personelin kuruma uyum sürecine ve ekip arkadaşlarını daha kısa sürede tanıyıp daha verimli ve hızlı çalışmalar yapabilmesine olanak sağlarken hem de hali hazırda bulunan personelin birim icerisinde ya da birimler arası yaşayacağı sorunlara önlem niteliğinde bir yaklaşım geliştirerek sorunlar henüz ortaya çıkmadan engelleyici bir çalışma sunar. 

Dolayısıyla insan kaynakları şirket içerisinde ki iş akışlarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinde dinamik ve şeffaf bir iletişim ağı kurarak bilginin doğru şekillerde doğru zamanlarda doğru kişilere ulaşmasına olanak sağlayarak hayati bir çalışmaya imza atmış olur.

İnsan kaynakları denildiği zaman bir kurumu ilgilendiren iç ve dış tüm iletişim ağının en önemli sorumlularından biri gelmelidir aklımıza. Unutmayınız ki insan kaynakları tüm birimlerle sürekli iletişimde olan ve her bir birimin dinamiklerini de en ince detayına kadar bilerek genel resme tam anlamıyla hakim olan tek birimdir. 

Sonuç olarak başarılı ve sürdürülebilir sistemlere sahip olmak isteyen her kurum insan kaynaklarının kritik önemini doğru kavramak zorundadır aksi takdirde kalıcılık ve doğru kavramak zorundadır aksi takdirde kalıcılık ve iletişim ağının güçlü olmadığı hiç bir yapıda başarıdan bahsedebilmek söz konusu bile olmayacaktır. Bu kritik sorumluluk tüm insan kaynakları uzmanlarının iletişim konusunda kendilerini çok yönlü geliştirmelerini ve insan psikolojisinden doğru anlayabilmelerini öğrenme mecburiyeti verir. Sabırlı, soğuk kanlı, kontrollü, programlı, yapıcı ve öğretici olmak sahip olunması gereken mecburi niteliklerdir. Yoksa kaotik bir yapının ve insan ilişkilerinin içerisinde tüm sistemler ve ik yok olmaya mahkumdur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s