İK’da Mahremiyet

Yapıcı eleştiri nedir konusunda araştırma yaptıklarını ve bu doğrultuda kendilerini geliştirmeye başladıklarını umut ettiğim insan kaynakları biriminde görev yapan kıymetli arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri ise mahremiyettir.

Bu noktada insan kaynakları performansını takip ettiği ve her daim iletişim içerisinde olması gerektiği personelin ruh halini iyi okuyabilmeli ve tespit ettiği sorunlarla ilgili yerinde ve zamanında müdahalelerle personelin iş performansını olumsuz etkileyecek, kariyer planlarına ters düşecek aksiyonlar almasına engel olabilmelidir.

Zaman zaman birebir görüşmeler yaparak zaman zaman motivasyon arttırıcı faaliyetler oranına dikkat ederek ekibin bütünlüğünü koruyacak çalışmalar yapmak zorundadır. İnsan kaynakları buna benzer çalışmaları yaparken personelin kişisel yaşantılarının da çoğu zaman yakından bir tanığı haline gelir.

Çünkü kişinin başarısında kişisel ve iş hayatı dengesini sağlıklı kurabilmesi çok önemlidir ve bazı zamanlar insanlar bu dengeyi kaybedebilirler. İşte bu noktada insan kaynakları personelin mahremiyetine en kritik noktada önem vererek personele koçluk yapmalıdır.

İşyerinde yaşanan sorunların hepsi sadece iş ile ilgili sorunlar değildir. Bu sorunların bir kısmı kişinin işine istemeyerek yansıttığı ve kontrol edemediği, kişisel hayatının neden olduğu inişli çıkışlı ruh halinden kaynaklıdır. Odaklanması gereken hiçbir işe konsantre olamaması ya da herhangi bir neden yokken mesai ve ekip arkadaşıyla bir takım sorunlar yaşaması bunun sonucudur. İnsanın bulundugu her yerde duyguların yönetimi kritik düzeyde önemlidir.

Personeli olumlu yönlendirmek olumsuz ve karamsar düşünce ve duygulardan arınmasını sağlayarak yapıcı çalışmalar yapmasını sağlamak insan kaynaklarının ciddi bir sorumluluğudur. Dolayısıyla kişinin her türlü sorun ve problemine vâkıf olan insan kaynaklarının insan psikolojisinden iyi anlaması ve bu paylaşımlarda ki kişilik haklarına özel yaşantıya saygı gösterip paylaşımda bulunan personelin mahremiyetine çok dikkat etmesi gerekir.

Personeli gönülden kazanan onu dinleyen anlamaya çalışan eksik ve hatalarını anlayacağı şekillerde açıklayarak anlatan ve daha iyi hedeflere ulaşabilmesi için ilgili tüm çalışmaları yapan insan kaynakları şirketin başarısı, huzuru, mutluluğu ve geleceği için büyük önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı insan kaynakları konusunda çalışan kişilerin hakikaten ileri derecede pozitif, sabırlı, yapıcı, yol gösterici ve anlayışlı olması mecburidir.

Aksi takdirde yapılan iş büyük bir eziyete dönüşür. Zira insan kaynakları her dilden her sesten anlamak zorundadır. Sadece tek bir kitleye değil temsil ettiği yapının tüm personeline ulaşabilmek ve sağlıklı bir iletişim kanalı geliştirebilmek sorunların azalmasında ve tekrar ortaya çıkmasında engel olabilecek en önemli şartlardan biridir. Bu işi sevmezseniz asla yapamazsınız. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s