Ne has?

Şaşkın bir kalabalığın şaşkınlığı ile şaşırıyorum şu aralar…

Memleketin çivisi mi çıktı da çakan yok hesabı, sanki bir anda ortaya çıkmış bu cehalet, bu hıyanet, bu gaflet gibisinden gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalakaldı kimileri…

Kimileri isyanda, akla daha yeni düştü haksızlıkların acı matemi, sap döndü keser döndü, gün geldi hesap döndü.

Kimilerinin sesi daha yeni tınısına kavuştu da cesaret buldu biraz başladı savurmaya içini yara bağlamış cümlelerini.

Kimileri kalakalmış gibi rollerde film artisti misali.

Kimileri daha ortada ne var ne yok ayakta uyuyup, otele para veren cinsten kuma gömülü zarif enseleriyle takılmakta…

Kimileri ise doğrucu Davutluk’un felaket çığırtkanlığı ile karıştırıldığı bir dönemde hakkıyla doğruları savunma mücadelesi kıvamında…

Kimileri gizliden gizliye atakta. Kimileri ulu orta firarda!Kimileri yandan yandan yürüyor. Kimileri bodoslama dalıyor. Kimileri uçmak istiyor doğal olarak. Kimileri “Paran var ise uç!” diyor.

“E paramız var, deliyor börgümüzü, uçarken saçalım bari havalara havalara diyoruz…” “E vaktin var ise bekle saatlerce!”diyor.

“E vakit yok, büyüyoruz biz en muhteşem şekliyle şehir olarak, millet olarak geri kalamayız bu büyümeden, bozmayın insanların sinirini, motivasyonunu!” diyoruz.

Kendi kendimize çalıyoruz, kendi kendimize oynuyoruz.Hep birlikte!Bir hayli büyüyoruz!Öyle ki, kim kime dum duma…sen saa ben baa.Bakıyoruz trene bakar gibi her bir gelişimine güzel memleketimin. Hep birlikte uçuyoruz.

Kafamız güzel.

Kemerlerini sıkı bağlayan alıyor yemenin içmenin krallığındaki memlekette bilmem kaç milyon baloncuklu sodasını limonunu, izliyor aksiyonun babasını…

Kemerini takmayanlara eyvahlar olsun. Uzak semalardan bakakalıyor her bir uçuşa.

Ah bu kimilerini bir türlü çözemeyen bir başka kimseler ise buhranlı dönemlerinin tüketen algılarında…sorguluyor var oluşu amansızca ve soruyor, “Biz, nerede hata yaptık?” diye.

Kimileri baş kaldırıyor. Kimileri baş eğiyor.

Kimileri hazır sıvışmaya.Kimileri hazır vuruşmaya.Kimileri benlik aşkında körlemesine harcıyor değerleri. Kimileri memleket sevdasında siper ediyor tüm benliğini.

Ah bu kimileri hiç var olmasa keşke diyorken, kimileri varlıkları külfet olan bu kimilerinin canlı miğferi.

Kimileri kimilerini istemiyor diye Allah’tan korkmadan çekiyor ipini, giriyor hakkına. Kimileri kimilerini istiyor diye kılıfını hazırlıyor, giriyor hakkına.

İşte bu kimin kim olduğu apaçık belli olanlara gözünü kör, kulağını sağır edenlerin bilinçli tepkisizliğinde şaşırıyor millet.

İşte bu var gücümüzle savaştığımız, haktan ya da haklıdan yana değil, cebinden yana olanların bilinçli ve yandaş tavırlarında şaşırıyor millet.

Eğitim, bilim, sanat, kültür halay ortası, din, ahlâk başta mendil sallıyor. Eğitim, yeni gelin misali tepesinde dingil dingil hopluyor millet.Bilim, iç güveysi şeklinde kapı eşiğinde boynu bükük.Sanat, evin şamar oğlanı misali sazı alan eline çalıyor.

Kültür, kapı komşunun kahve sohbetinde, akşam etkinliği dizi keyfinde çoğalıyor. Din ahlâk ortada…gelen vuruyor giden vuruyor.

Ve bunca aksiyonunun ortasında şaşırıyor kimileri!

Şaşırmasına şaşırdığım, fiziken burada olan bu kimilerine, aklen ve ruhen nerede olduklarını sormak istiyorum.

Yahu, bunca emarenin bas bas bağırdığı felaketin, mesaj atıp “Aha ben geliym!” mi demesini beklediniz?

Allah, size o aklı beyni hamur yiyip, hamurlaştırın diye mi verdi?

Cacık misali daldığınız her konuya, cacık olmadan önce bir araştırıp okuma zahmetine girdiniz mi?

Akşam dizi izle, gündüz saat doldur, oturduğun yerden boş boş konuş, sanal takıl, gün öldür, zaman öldür, ne değer kat, ne emek ver, varlık göster sadece parazit misali, sonra da gel olmayan varlığınla, olan düzenin içine içine guzellik kat!

Bazı şeylerin azı da çoktur.

İlk hatada, söylemediğiniz cümle, göstermediğiniz tepki, savunmadığınız doğru, haykırmadığınız gerçek, arkasında durmadığınız değer, sahip çıkmadığınız ahlâk, son hataya gelinciye kadar dağ oldu yığıldı önümüze…

Bazı şeylerin azı da çoktur.İlk tepkisizliğimizde ne kaybettiysek o dur her şey. İlk suskunluğumuzda ne kaybettiysek o dur her şey. Demem o ki; Bazı şeylerin azı da çoktur.

Cehalet gibi.Doymayan nefis gibi. Empati yoksunluğu gibi. İfade özgürlüğü gibi. Ego gibi.Vicdan gibi…

Şaşırmayınız efendim. Allah şaşırtmasın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s