Yeni

Yeni olan her şey güzeldir insan için. Yeni bir gün, yeni bir ev, yeni bir iş, yeni bir arkadaş her zaman heyecan vericidir. 

Yeni olan her şeyde tüketilmemiş sabır, yıpratılmamış sevgi, zorlanmamış anlayış, kirletilmemiş duygular ve hırpalanmamış düşünceler vardır. Yeni olan tazecik gelir insana. 

Yeni olan merak edilir, sevilir başta. Kıymet verilir. Ancak zamana karşı savaşmaya gücü olsa da

yeni olan her şey insanın dur durak bilmeyen tüketme arzusu ve muhafaza etme konusunda ki fütursuzluğuna yenik düşer çoğu zaman. 

İnsanın açgözlü ve kontrolsuz tüketimi alır götürür yeniye ait ne varsa tozlu raflar ardına. Ve her defasında bir başka yeni de arar insanoğlu mutluluğu. Halbuki yeni olan her şeyin zamanla değer kazanmak gibi bir özelliği vardır. 

Gün geçtikçe artan tanımışlık hissiyatı ve aidiyet duygusu yeniye anlam katar, yaşanmışlık katar, paylaşım katar, duygu katar, renk katar. Ne eksilir ise yeniden insanın kendi zaafları yüzündendir aslında. 

Kıymet bilmeyen muhafaza edemeyen tüketen ve korumayan bir bünyenin doğasında yeni olan her şey kurumaya ve çürümeye mahkumdur. 

Halbuki öyle midir olması gereken? 

Yeninin hakkıyla eskimesi bir başkadır. İnsanın ruhuna işleyerek nostaljik bir yön kazanır. 

Gönül bağları artarak eskiyen her şey yüreğinde yer eder kıymetini bilen için. Ancak yine de insan zaman zaman her tükettiği yeninin ardında bir başka yeniye doğru yelken açar da yine de mutlu oldum

yeniye doğru yelken açar da yine de mutlu oldum diyemez. Demem o ki yeni bir yılda gidene kıyasla neyi hakkıyla muhafaza edip, tüketmeden sahip olacağınıza ve olmak istediğinize doğru karar verin ve dikkat edin. 

Zira her tüketilen yeninin arkasından bir başka yeni gelecek diye bir kayde yoktur.

Gelse de gelen gideni aratır hesabına düşmeyiniz efendim. Kıymet biliniz. Sahip olduğunuz her şeyi tüketmeden hakkıyla kıymetlendiriniz. Zira bu tamamen sizin elinizdedir. Yeni yılınız kutlu olsun. Yeniliklerle ve hakkıyla değerlenecekler ile yaşamanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s