Baki Tokluk

İnsan olmanın temelinde vardır paylaşmak. Paylaşarak artar tüm güzellikler ve nimetler. Paylaşarak unutmazsın insan olduğunu ve hatırlarsın fani olanın bakiye er ya da geç yenik düşeceğini. Ve hiçbir şey fani olsun diye yaratılmamıştır bu hayatta.

Her bir fani baki olana hizmet eder. Her bir fani yaratılanda bile bakiden izler vardır ki insan fani uğruna bakiden geçmesin.

Oysaki insan zaman zaman bakar kördür. Burnunun dibine de girse bazı gerçekler görmek istemez. İdrak ağırdır. Ruhuna dar gelir.

Kendi varlığına hizmet etmesi gerektiğini düşündüğü dünya da başka canların da başka gönüllerinde olduğundan bihaber yaşamayı tercih eder ki sonu hiç hayır değildir bu gidişatın. Fakat hikâye de burada başlar ya işte. İdrak sahibi olanın paylaşma alışkanlığı ve bu alışkanlığın verdiği huzurla bambaşka bir çerçeveden bakarken hayata idrak sahibi olmayan bencil bünyenin açısı dar, sıkıntısı çoktur hayatta. Faninin bakiye hizmet ettiği gerçeğini bilen aşını, suyunu, sevgisini, mutluluğunu ve yaratılana ait ne varsa paylaşır da bizim idraksız günahını bile elletmez.

Zira günahsızdır kendine göre çoğu insan. Her işlediği suç ta bir günah keçisi vardır hazır bekleyen ve birkaç bahane ile kapatır sımsıkı ki çalan olmasın yalanlarla beslediği dünyasının kapılarını. Biter zanneder paylaşınca. Hâlbuki bereket paylaşmak ile gelir dünyaya.

Örneğin suyunu paylaş bu sıcaklarda sokak hayvanlarıyla. Senin dilinde konuşamaz belki ama fıtratında ki şekliyle dua eder hayrına. Sevgini paylaş örneğin bir sokak çocuğuyla. Paradan önemlisi sevgini ver küçük adamlara. Başını okşa gülümse yeter inan.

Örneğin zamanını ver ihtiyacı olana. Birlikte bakiye ait kazanımlar elde edeceğin güzel ve anlamlı kelimeler paylaş komşunla. Hiçbir şey yapamıyorsan sessizliğini paylaş samimi olsun zira insanın en çok samimi bir sessizliğe ihtiyacı olur zaman zaman bu dünyada. Giysini paylaş başka tenlerde ısınsın yüreğin. Yemeğini paylaş daha çok doysun ruhunun açlığı.

Dostluğunu paylaş ki doruğuna çıksın kardeşliğin anlamı. Mutluluğunu paylaş sadece tek bir ana sıkışıp kalmasın,  sonsuz olsun paylaştıklarınla birlikte. Rızkını paylaşıp ta aç kalanını gören var mı? Aksine bu dünyanın en açları en az paylaşanlarıdır aslında. Paylaşmanın verdiği huzuru her daim yaşayarak baki bir toklukta buluşmanız ve fani bir açlıkta kaybolmamanız dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s