Kadının fendi erkeği yetiştiremedi

Bir kadın erkekten çekmez hemcinsinden çektiği kadar. Görünürde hep erkektir ön planda olup sorun yaratan ancak başka kadına nasıl saygı duyması gerektiğini öğretmeyen, nasıl sevmesi gerektiğini anlatmayan bilakis ikinci sınıf muamelesi yapıp kadının erkek için var olduğuna dair trajik yaklaşımlar sergileyen ve o erkeği tam bir adama çevirememiş, onu yetiştirememiş öncelikle bir anne sonra da bir baba ve bir aile vardır arkasında.

Bu sığ zihniyet eğitim ile yontulmadığı, toplumsal bir tepki görmediği, göz yumulduğu müddetçe zarar verecektir tüm kadınlara ve de tüm topluma.

Bir çocuğun eğitiminde en etkin olan kişi, annedir öncelikle. Anne iyi bir eğitim almaz, o da kendi annesi ve toplumdan, “Erkektir yapar, kadın kısmı şöyledir, böyledir.” kalıplarıyla kadını pasifize edip, erkeğin arkasından giden ve asla ön plana çıkmaması gereken bir pozisyonu empoze ederse, doğal olarak bu kısır döngülerden çıkmamız mümkün değildir yakın zamanda. Ayrıca baba, anneyi saymaz, aile içi şiddete maruz bırakır, çocuğun yanında annesini aşağılarsa o erkek çocuğunun anneye ve kadına karşı oluşan bakış açısını değiştirmek de çok zor olacaktır zamanla.

Bir ara yazmıştım, “Ebeveyn ehliyetiniz var mı?” başlıklı bir yazımda da, bir insan yetiştirmek hakikaten meşakkatli bir süreçtir herkes ebeveyn olmak için uygun değildir, ilgili ölçümler ve analizler yapılarak, psikolojik açıdan uygun olup olmadıkları mutlaka test edilmelidir diye… sonuçta bir insan yetiştirirsin kitle imha silahı gibi görüyoruz çokca örneklerini, bir insan yetiştirirsin nimet gibi, su gibi!

Ancak kadına ikinci sınıf vatandaşlığı reva gören ebeveynler olduğu müddetçe zihniyet aynı şekilde hep zarar verecektir kadına da erkeğe de çünkü bu annelere ve ailelere göre, bütün kadınlar kendilerinin evladını mutlu etmek ve hizmet etmek için gelmiştir bu dünyaya da, o da bu seçilmek için dört gözle bekleyen adayların içinden en layık olanını seçip, ömürlük hizmet yerine tayin edecektir sonunda!

O da bir insan evladı demek mümkün mü örümcek beyinlere? Vallahi soktu mu dilini, yılan utanır yılanlığından. 

İşte bu örümcek beyinli cahilleri yetiştiren topluluğa müsaade etmeyecek, erken yaşta eğitip yontacaksın. Yoksa yetişkin bir cahile ayna tutsan da paramparça olur değil ki, laf anlatacaksın! Geçmiş ola!

Bu zihniyete göre erkek, şöyle hatunun güzelini de, marifetlisini de alır ama biraz çapkın da olur canım. 

Ne de olsa üstün ırk!

Fazlası var eksiği yok maşallah. Kaytan kaytan, yandan yandan, sokakta yürüyene de bakar, otobüste şort giyene de dalar, yetmezse havalısından bir kafa da sallar vurdu mu indirmelik, patlatmalık ki ibreti âlem olsun bir daha unutmasın, öncelikli olarak nefsini tutamayan, adamlığı elinde gezen sapkın erkeklerin dünyasında yaşadığını da ona göre giyinsin, ona göre adım atsın, ona göre nefes alıp versin. 

Gerçi çarşafa bürünsen ona da ayrı bir fantezi bulur bu iskeleti çürük kokuşmuş kılıklılar ama maalesef bahaneleri çok tabi. Bizim toplumun bazı kesimleri de böyle Bülent Ersoy’un yeni kuşak versiyonu Kerimcan’ ın videolarını izler gibi izlesin bu aksiyonları. 

Bakınız Kerimcan tatlı çocuk orası ayrı üstelik kimseye de bir zararı yok, belli ölçülerde! Ama bu çocuğa adamlık dersi altında, “Erkek nasıl olunur?” naralarını atanların sapıklıkta master degree üst düzey seviyeye ulaşmış tipler olmaları da ayrı bir çelişki tabi.  Bizim milletin eline ver çekirdeği gazozu, yok o Nuri Alço’nun gazozundan değil efenim, bildiğiniz limonlu gazoz yahu paranoyak olmayınız o kadar da lütfen sonuçta refah düzeyi yüksek, medeniyet düzeyi ileri bir toplumuz biz en azından artık gizli kapaklı değil bu işler, yol ortası toplu taşıma araçlarının arka koltukları ya da bizzat ortaları bu tür aksiyonlar için teşvik edici boyutlarda ya efenim.

Yani mesela etek giydiği, sokakta yalnız yürüdüğü, makyaj yaptığı, şarkı söylediği, dans ettiği ve buna benzer bir çok sıradan tutum için bir kadının, “Ben her türlü teklife açığım!” diye mesaj verdiğini hangi pis zihniyeti ve olmayan beyninin hangi sapık içgüdüsüyle düşünüyorsa, kadına istediği şeyi, istediği yerde yapabilme hakkı varmış gibi boş beleş ulu orta taciz edebiliyor otobüste, yol ortasında, metroda yani her yerde! Ya da meydan dayağı çekip bir kadına, elini kolunu sallaya sallaya şövalye misali mahkemeden başı yukarda çıkıp demeç veriyor gazetelere, “Hiç düşünmeden yine olsa yine yaparım!” (Meali; zira evdekine gücüm yetmiyor ya da aynı kadını dövmek heyecan vermiyor eskisi gibi, ben de soluğu kamu alanlarında alıyorum.) Şu başta bahsettiğimiz kadın tipine, işte tam da bu noktada bir cins daha ekleniyor ki, evlere şenlik diyemeyeceğim. Trajedinin doruk noktasına ulaşıyoruz hep birlikte. Şiddete maruz kalan ya da tacize uğrayan kadına, “Hak etmiştir o! Kim bilir ne tatlılar yedi!?” şeklinde yorumlar yaparak sinsi bir bilmişlikle görüntüden keyif alan diğer kadınlar ki ben, bu tiplerin çoğunlukla hem fiziksel hem ruhsal kadınlığa dair yaşadıkları büyük eksiklikten kaynaklandığını düşünmekteyim bu yaklaşımlarının, ancak işte bu ikinci tip kadınları da görünce yıkılıyor umutlarımız. 

Toplumun son dönemine damga vurmuş sosyal bir etkinlik haline gelen kadına şiddet ve kadının kadına şiddete bu vasıfsız ve karaktersiz yaklaşımı beni erkeğe kızmaktan çok yine kadına kızmaya teşvik ediyor işin gerçeği. Fakat durum sadece kadına şiddet olaylarında değil maalesef.

Kadın bir başka kadını hangi alanda olursa olsun istemiyor, kabullenemiyor. Tabi bu değişik psikolojinin altında hangi aşağılık kompleksi yatıyor, anlamak gerek daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için ama o da yetmiyor zaman zaman. 

Yani ne çektiyse bizim toplumumuzda kadınlar yine en çok hemcinslerinden çekiyor. Hem de öyle böyle değil hani. İyi çekiyor, Arkadaş. Ne çektin be diye türkü çığırmak istiyorum içim depreşip kadın düşmanı kadınları gördükçe. Şöyle tiz sesimin bir perdesinde çatlar mı bir tarafları diye de düşünmüyor değilim hani. 

Şansımı dener miyim türkü çağırmak için ileride bilmem ama bildiğim bir şey varsa kesin olan, ya öncelikle bu annelere ve ebeveynlere, “Nasıl ebeveyn olunur?” başlıklı eğitimlerle insan yetiştirme sanatı öğretilecek erken zamanlarda ve bu anneler kadın gibi kadın olup, adam gibi adam olmayı öğretecekler erkek evlatlarına ya da biz hepimiz toptan yok olacağız bu cehalet ortamında. Hadi kalın sağlıcakla.

Not; Belediyeler kadınlara ücretsiz savunma ve dövüş sporları dersi versin. Bak nasıl kuzu kaynıyor ortalık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s